Detail výstavy

 

Karel Vodák: Filmový plakát a kniha

Národní knihovna, Klementinum, Praha (28. 5. 2015 - 18. 7. 2015) —

Karel Vodák vytvořil 27 filmových plakátů mezi roky 1958 – 1982. Dílo skromného rozsahu je zajímavé především svým zaměřením na dva tématické protipóly kinematografie, které by se jinak neměli šanci potkat. Na jedné straně tu máme hravé koláže na pásma dětských filmů (Modrá myška, Cirkus jede). Na straně druhé pak mnohem temější fotokoláže k psychologickým dramatům (Tak blízko u nebe , Probuzení).

Kompletní sbírku filmových plakátů zapůjčili Terryho ponožky na průřezovou výstavu v pražském Klementinu, kde se představí po boku knižní grafiky, knižní ilustrace a známkové tvorby. Výstavu připravila a zaštítila rodina Karla Vodáka.

Expozice představuje průřez tvorbou grafika, ilustrátora, akademického malíře a typografa Karla Vodáka (9. 4. 1923 – 3. 5. 2000). V roce 1950 absolvoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a první knižní ilustrace vytvořil ve druhé polovině čtyřicátých let minulého století. V roce 1959 se začal věnovat filmovým plakátům. V roce 1967 se poprvé zviditelnil v oblasti filatelie díky návrhům známek pro EXPO 67 v Montrealu. Úspěšnost těchto známek ho předurčila k dalším filatelistickým návrhům pro EXPO 70 v Ósace. Stal se dvojnásobným vítězem soutěže Organizace Spojených Národů v kategorii návrhy poštovních cenin. Vodák se tak zařadil mezi špičku českých ilustrátorů, svědčí o tom i filmové plakáty, kterým se věnovali pouze ti nejlepší výtvarní umělci. Malířské plátno pro něj znamenalo opravdovou svobodu, nejen uměleckou. Za svůj život navrhl 22 poštovních známek, 27 filmových plakátů, 185 knižních obálek a vytvořil téměř patnáct set knižních ilustrací. (Zdroj Národní knihovna)

Navigace