Detail výstavy

 

Instalace výstavy:

Konfrontace - Československý a polský filmový plakát

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (28. 6. 2012 - 9. 9. 2012) —

Sbírka filmových plakátů Terryho ponožky obsahuje kromě deseti tisíc československých filmových plakátů i dva tisíce filmových plakátů polských. Tento fakt podnítil vznik výstavního projektu Konfrontace, který představuje společně filmové plakáty polské a československé.

Konfrontace je založena na komparaci: vystavujeme padesát dvojic plakátů, které vytvořili přední polští a českoslovenští výtvarníci, a to vždy ke stejnému filmu. Polská i československá varianta plakátu jsou v prostorách galerie nainstalovány vedle sebe, takže divák může porovnat, jak si s tématem filmu poradil ten který výtvarník, jaké jsou rozdíly nebo naopak podobnosti československé a polské plakátové školy.

Výstava ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti v rámci 38. Letní filmové školy uvádí v České republice tento projekt poprvé, premiéru měl v roce 2009 v Muzeu kinematografie v Lodži. Výstavní kolekce nepředstavuje výhradně to nejlepší ani z polského, ani z československého plakátu. Nejde o výběr nejslavnějších návrhů filmových plakátů obou zemí. Exponáty pro Konfrontaci byly vybírány především tak, aby byly nalezeny vhodné dvojice plakátů, jež by naplnily kurátorský záměr, totiž srovnání rozdílných přístupů výtvarníků obou zemí k tvorbě. Přesto výstava ukazuje díla nejuznávanějších polských a československých výtvarníků. Polskou stranu zastupují mimo jiné legendy polského výtvarného plakátu: Roman Cieślewicz, Wiktor Górka, Jan Lenica, Franciszek Starowieyski a Waldemar Świerzy. Československo pak reprezentují Milan Grygar, Karel Teissig, Karel Vaca, Josef Vyleťal, Zdeněk Ziegler a další. Plakáty, které jsme vybrali pro výstavu Konfrontace, doprovázely kultovní snímky československého, polského a světového filmu. Zmiňme zde plakáty k filmům Andrzeje Wajdy (Krajina po Bitvě a Popely,) nebo plakáty k československému oscarovému filmu Obchod na korze či k Zemanově Ukradené vzducholodi . Světovou kinematografii zastupují plakáty k filmům Andreje Tarkovského (Ivanovo dětství, Andrej Rublev), Federica Felliniho (8 ½) nebo Romana Polanského (Chinatown).

Celkově divák může porovnat práce 22 polských a 28 československých výtvarníků. Nejstarší plakát je z roku 1955, nejmladší pak z roku 1988.

K výstavě byl vydán dvěstěstránkový katalog v česko-polsko-anglické mutaci.

Navigace