V československém filmovém plakátu nechybí díla slavných velikánů Ingmara Bergmana, Federica Felliniho, Luchina Viscontiho, Luise Buňuela ani plakáty k filmům domácích režisérských legend (Miloš Forman, Jiří Menzel). Plakáty k filmům tisíců dalších režisérů hledejte přímo v naší databázi. Do vyhledávání stačí zadat jméno režiséra, jehož filmy hledáte.
Jeden z vůbec nejzdařilejších českých plakátů vytvořil Milan Grygar k Antonioniově filmu Zvětšenina, kde svou sevřenou fotokoláž doplnil citacemi z Roye Lichtensteina a Billa Brandta.
Libor Fára svou charakteristickou fotokoláží vytvořil plakát k filmu Scény z manželského života. Karel Laštovka doprovodil do kin Šepoty a výkřiky. Zdařilý je rovněž raný Šalamounův plakát k filmu Hanba.
Plakát Olgy Vyleťalové k Buňuelově filmu Tristana dokresluje, jak svobodně mohli grafici své návrhy vytvářet. Viridiana v podání Karla Teissiga patří k vrcholným návrhům tohoto předního tvůrce českého plakátu.
Ikonou československého filmového plakátu je návr Olgy Poláčkové-Vyleťalové k Bressonovu filmu Něžná. Jeden z předních německých grafiků Hans Hillmann vytvořil formou fotomontáže vynikající plakát k filmu Pickpocket.
Jeden z kultovních českých plakátů právě k Felliniho filmu 8 1/2 vytvořil Bedřich Dlouhý. Rovněž Vacův Sladký život je jedním z přelomových děl české plakátové školy.
Palcrův plakát k filmu Černý Petr museli vedoucí kin pro jeho “neslušnost” přelepovat bílým papírem. Raritní je plakát Jiřího Šlitra k Formanovu filmu Konkurs.
Afiš k filmu Bláznivý Petříček je typický pro tvorbu Jiřího Hilmara, jenž své plakátové návrhy realizoval především v 60. letech.
Josef Vyleťal s použitím motivu z obrazu Maxe Ernsta vytvořil výrazný plakát k Hitchcockově filmu Ptáci. Zdařilé jsou rovněž návrhy Zdeňka Zieglera k filmům Psycho a Ptáci/Psycho.
Jeden z neujznávanějších československých grafiků Bedřich Dlouhý vytvořil nezapomenutelný návrh ke Kurosawově filmu Rašomon. Karel Vaca pak svou typickou koláží doprovodil film Nebe a peklo.
Návrh plakátu Františka Zálešáka k Menzelově oscarovému filmu Ostře sledované vlaky výstižně navozuje atmosféru tohoto vynikajícího filmu.
Srovnej dva plakáty ke kultovnímu filmu Adreje Tarkovského. Vynikající koláž Karla Teiisiga z roku 1987: Andrej Rublev a starší návrh Jana Kratochvíla z roku 1969 Andrej Rublev
Zdeněk Ziegler v plakátu k filmu Jules a Jim mistrovsky rozehrál svůj typografický styl. Legenda polského plakátu Franciszek Starowieyski k filma Panna mloda w zalobie dostál svému osobitému, neneapodobitelnému rukopisu.
Plakát ke kultovnímu snímku Půlnoční kovboj od Zdeňka Zieglera zdařile vystihuje atmosféru filmu. Milan Grygar se ve svém návrhu k filmu Marátonec výstižnou fotokoláží přihlásil k silné tradici fotokoláže v českém plakátu.
Fremundův Rocco a jeho bratři z roku 1961 je jedním z prvních autorských plakátů 60. let. Rodinný portrét Karla Machálka je ukázkou jeho typické anatomické metody.
Takřka až brutální fotokoláž Karla Machálka k filmu Oidipus král, patří k nejúdernějším českým plakátům. Invenční přístup prokázali i studenti pražské UMPRUM v návrzích k filmům Saló aneb 120 dní Sodomy a dalším.
Vacův návrh k Vláčilovu filmu Adelheid mezi klenoty českého filmového plakátu. Rovněž Zieglerova Markéta Lazarová a Svobodovo Údolí včel zdařile doprovází díla tohoto génia českého filmu 20. století.
Porovnejte československou a polskou plakátovou školu. Krajina po bitvě Karla Teissiga je dominatním plakátem tohoto autora. Krajobraz po bitwie polského grafika Martina Mroszczaka je originální polskou variantou.
Světoznámě proslulý československý režisér jenž se stal legendou a průkopníkem filmové animaci a trikového filmu. Porovnejte jaké plakáty se dělali na Zemanovi filmy u nás Na kometě a naopak jaké v Polsku Vynález zkázy